У С Т А В
на Политическа партия „Глас Народен”
I. Общи положения
Чл.1.(1) Политическа партия „Глас Народен” (ПП „Глас Народен”) е учредена и регистрирана в съответствие с Конституцията на Република България и Закона за политическите партии.
(2) Партията се стреми да формира политическата воля на гражданите за утвърждаване на демократични свободи и социална сигурност.
Чл.2. Седалището и адресът на управление на ПП „Глас Народен” са в гр. София, Столична община, Район Възраждане, жк. Сердика, бл. 17А, вх Б, ет 8
Чл.3. Наименованието, седалището, адресът и данните за регистрация се поставят върху всички документи и издания на партията.
Чл.4. ПП „Глас Народен” се учредява за неопределен срок.
II. Символи
Чл.5.(1) Символите на ПП “Глас Народен” са знак, знаме и печат.
(2) Знакът на Партията представлява стилизирана глава на петел в син кръг, с бял контур във външната си част. Петелът е с червен гребен и подклюна месеста част. С жълт отворен клюн и синьо-черно-бяло око. Отдясно на изображението на петела са изписани със сини букви „Глас народен”, с по-малък шрифт под него „политическа партия”, като между двата надписа има разделителна плътна синя линия. (Приложение № 1).
(3) Знамето на Партията е бял правоъгълник с диагонали червена и синя линия, които се пресичат в центъра, където е поставена стилизираната глава на петел, подробно описана в ал.2. (Приложение № 2).
(4) Печатът на Партията е син, правоъгълен със знака на партията.
III. Принципи и цели
Чл.6. Основните принципи, които ПП „Глас Народен” прокламира и отстоява, са: защита на гражданските права и свободи; предоставяне на равни възможности за всички български граждани; поставяне интересите на Република България над личните и партийни интереси.
Чл.7. Основните цели на ПП „Глас Народен”, са да съдейства и работи за:
Достоен живот за всички граждани на Република България;
Равни права и задължения на всички граждани на Република България;
Kачествено образoвание и здравеопазване;
Професионална реализация в Република България;
Защита интересите на малкия и средния бизнес;
Външна политика, отстояваща интересите на Република България;
Прозрачност и информираност в решенията и дейността на законодателната, изпълнителната и съдебната власт;
Достойна пенсия;
Съхраняване на природните богатства и опазване на околната среда;
Формиране на ценностна система, насочена към обединяване и възраждане на българския дух, език и култура.
Чл.8. ПП „Глас Народен” ще постига целите си чрез демократични средства и методи; взаимодействие с български и чуждестранни формации, защитаващи и прокламиращи демократичните и общочовешките ценности; участие и сътрудничество с международни организации, чийто приоритети са регионалната и глобалната сигурност, защитата и гарантирането на човешките права и свободи.
IV. Членове и симпатизанти
Чл.9.(1) Член на ПП „Глас Народен” може да бъде всеки български гражданин, който е пълнолетен и притежава избирателни права; приема устава и програмните документи на партията,и е готов да работи за осъществяването на целите на партията.
(2) Не може да членува в Партията лице, което:
– е осъждано, с влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер;
– е член на друга политическа партия;
– има ограничение за членство, уредено със закон.
(3) Членството в ПП „Глас Народен” е доброволно и индивидуално.
Чл.10.(1) Приемането за член на ПП „Глас Народен” се извършва с решение на Общинският съвет, въз основа на подадено от кандидата писмено заявление по образец. Заявлението се подава до Общинския съвет по постоянен или настоящ адрес на кандидата. Към заявлението кандидатът прилага саморъчно попълнена и подписана декларация за индивидуално членство, по образец, утвърден от Изпълнителния съвет.
(2) Решението на Общинския съвет за отказ да бъде приет кандидата за член на Партията, подлежи на обжалване пред Изпълнителния съвет в четиринадесет дневен срок от връчването му на кандидата.
(3) Членството в Партията възниква от датата на решението на Общинския съвет за приемане на кандидата, респ. от датата на решението на Изпълнителния съвет за уважаване жалбата на кандидата при отказ.
(4) Въз основа на решението на Общинския съвет или на Изпълнителния съвет, новоприетият член се вписва в областния и общински регистър.
(5) По решение на Изпълнителния съвет, на всеки член на Партията, може да бъде издавана членска книжка или удостоверение за членство, в която се отбелязва началната дата на възникване на членството и плащанията на членския внос.
(7) Учредителите на ПП „Глас Народен” са членове по право.
Чл.11. Всеки член на Партията има право:
Да избира и да бъде избиран в националните и териториални органи на партията без ограничение в броя на мандатите, освен ако настоящият устав не предвижда ограничение в броя на мандатите;
Да изразява мнението си, да прави предложения и да участва във формиране на политическите решения в съответния орган;
Да иска и получава информация за воденето на партийните работи;
Да избира и да бъде избиран за кандидат на Партията за президентски, парламентарни, местни и за членове Европейския парламент избори;
Да участва лично и да бъде изслушван, когато се обсъждат партийното му положение и дейност.
Чл.12. Всеки член на ПП „Глас Народен” е длъжен:
Да спазва Устава на партията и да работи за осъществяването на партийните цели;
Да изпълнява решенията на органите (национални и териториални) на Партията;
Да участва в работата на териториалните и/ или националните събрания на Партията, както и в цялостната дейност на партията;
Да заплаща редовно членския си внос.
Да полага грижи за опазване на партийното имущество.
Чл.13.(1) Членството в ПП „Глас Народен” се прекратява:
С писмено заявление за напускане. В този случай прекратяването поражда своето действие от датата на подаване на заявлението до до Общинския съвет, респ. до Изпълнителния съвет.
С изключване: при грубо нарушаване устава на партията; при уронване престижа и авторитета на партията; при осъждане за извършено умишлено престъпление от общ характер с влязла в сила присъда; при поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместимо;
При отпадане на членството, поради не плащане на членски внос в продължение на една година и/ или системно неучастие в дейността на партията;
При смърт или поставяне под пълно запрещение.
При загубване качеството на български гражданин и на избирателни права.
(2) Решението за изключване се приема от Общинския съвет. Решението на Общинския съвет подлежи на обжалване пред Изпълнителния съвет. Срокът за обжалване е четиринадесет дневен и тече от връчване на решението на изключвания член. Решението на Изпълнителния съвет по жалба срещу изключване е окончателно.
(3) Прекратяването на членството, независимо от основанието за това, подлежи на незабавно вписване в общинския, областния или регистъра при Изпълнителния съвет. Ако има издадена членска книжка или удостоверение за членство, същите се анулират.
(4) С прекратяване на членството в Партията се прекратяват и пълномощията на съответния партиен член в ръководните и контролните органи на Партията.
Чл.14. Симпатизант на ПП „Глас Народен” може да бъде всеки български гражданин с избирателни права, който е готов да работи за осъществяване целите на партията.
V. Териториални структури
Чл.15. Териториални структури на Партията са Общинските и Областните организации, които се организират съответно на административно- териториалното деление на страната.
Общински организации
Чл.16.(1) Общинската организация се състои от всички членове на партията на територията на една община. Членове на общинската организация могат да са само лица, които имат постоянен адрес на територията на съответната община. Общинска организация се образува от не по-малко от 5 лица, членове на Партията, които инициират свикване на общо събрание. Свикване на общо събрание за създаване на Общинска организация може да се инициира и от областния съвет и от изпълнителния съвет на партията.
(2) На територията на една община може да има само една общинска организация.
(3) Общинската организация и нейното ръководство се регистрира в областния регистър.
Чл.17.(1) Висш орган на Общинската организация е Oбщинското събрание, което се състои от всички членове на Общинската организация. Когато членовете на организацията са повече от 100 човека, общинското събрание се провежда с делегати, избрани по норми за представителство, утвърдени от Изпълнителния съвет.
(2) Общинското събрание се свиква най-малко веднъж годишно от Общинския ръководител, по решение на Изпълнителния съвет, по решение на Областния съвет, или по искане на една трета от членовете на Общинската организация на Партията.
(3) Общинското събрание се свиква с нарочно съобщение, което се изпраща на всеки от членовете на Общинската организация, закача се на видно място в адреса на общинската организация и се публикува на интернет страницата на Партията. В съобщението се посочват времето, мястото и дневния ред на събранието. Невключени в поканата въпроси не могат да бъдат поставяни за разглеждане от Общинското събрание.
Чл.18. Общинското събрание:
Определя основните насоки за работа на Общинската организация;
Избира между своите членове Общинския съвет, по правила, утвърдени от Изпълнителния съвет
Предлага на Изпълнителния съвет кандидати за изборни длъжности в местната власт, за народни представители, президент и вицепрезидент на РБългария, по правила, утвърдени от Изпълнителния съвет;
Избира делегати за Националното събрание;
Избира представители в Областното събрание;
Приема становища по въпроси от местен характер.
Чл.19.(1) Общинското събрание е законно, ако на него присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум в начално обявените ден и час, събранието се отлага с един час и се провежда с явилите се членове при обявения дневен ред.
(2) Решенията се взимат с обикновено мнозинство от присъстващите членове.
Чл.20.(1) Общинската организация се ръководи от Общински съвет, който се състои от 3 (трима) члена на общинската организация.
(2) Членовете на Общинския съвет имат мандат от 5 (пет) години и се избират от Общинското събрание.
Чл.21. Общинският съвет:
Осъществява политиката на ПП „Глас Народен” на територията на общината;
Отговаря за изпълнението на решенията на Общинското събрание, Областното събрание и националните партийни органи;
Информира членовете и симпатизантите на Партията за следваната политика;
Приема и изключва членове на партията;
Организира провеждането на предизборната кампания на територията на общината;
Изпълнява и други функции, възложени му от Националните органи и Общинското събрание.
Чл.22.(1) Общинският съвет избира измежду членовете си Общински ръководител и Общински секретар.
(2) Общинският ръководител:
– представлява Общинската организация на партията;
– ръководи дейността на общинската организация и събрание;
– организира и отговаря за изпълнението на решенията на общинското събрание и националните партийни органи; изпълнява функции, възложени му от националните органи, общинското събрание и общинския съвет.
– пази партийния печат на общинската организация;
– удостоверява с подписа си протоколите и решенията на Общото събрание, Общинския съвет и на документите, които са в кръга на неговите пълномощия.
(3) Общинският съвет се свиква на заседание в оперативен порядък най-малко един път месечно от Общинския ръководител, който ръководи заседанието. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите и за всяко заседание се съставя протокол.
(4) Дейността на Общинския ръководител се подпомага от Общински секретар, който води и поддържа регистър на общинските членове и симпатизанти, отговаря за водене на цялостната документация на общинската организация.
Областни организации
Чл.23.(1) Областната организация включва всички Общински организации на територията на една област.
(2) На територията на областта може да има само една Областна организация.
Чл.24.(1) Висш орган на Областната организация е Областното събрание, в което участват представителите на общинските организации от територията на областта.
(2) Областното събрание се свиква най-малко веднъж годишно по решение на Областния съвет, по решение на Изпълнителния съвет на Партията или по искане на една трета от общинските организации на територията на областта.
(3) Областното събрание се свиква с нарочно съобщение, което се изпраща на всеки от членовете, закача се на видно място в адреса на Областната организация и се публикува на интернет страницата на Партията. В съобщението се посочват времето, мястото и дневния ред на събранието. Съобщението следва да бъде връчено и разгласено поне 14 (четиринадесет) дни преди датата на събранието. Невключени в поканата въпроси не могат да бъдат поставяни за разглеждане от Областното събрание.
Чл.25. Областното събрание:
Подпомага осъществяването на целите и политиката на ПП „Глас Народен” на територията на областта;
Разработва стратегия и политика за развитие на областта;
Планира провеждането на предизборната кампания на територията на областта.
Избира областния съвет на партията по правила утвърдени от Изпълнителния съвет на партията..
Чл.26.(1) Областното събрание е законно, ако на него присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум в начално обявените ден и час, събранието се отлага с един час и се провежда с явилите се членове при обявения дневен ред.
(2) Решенията се взимат с обикновено мнозинство от присъстващите.
Чл.27.(1) Областната организация се ръководи от Областен съвет, който се състои от 3 (трима) члена.
(2) Членовете на Областния съвет имат мандат от пет години. Не може да бъде член на Областния съвет лице, което е член на Общински съвет.
(3) Членовете на Областния съвет избират от своя състав Областен ръководител, който представлява Областната организация на партията, ръководи дейността на Областното събрание, поддържа регистър на членовете и общинските организации в областта.
(4) Областният съвет организира и ръководи изпълнението на решенията на Областното събрание и националните партийни органи; координира и подпомага дейността на общинските организации; регистрира общинските организации и техните ръководства, изпълнява и други функции, възложени му от Изпълнителния съвет и Областното събрание.
(5) Областният съвет се свиква на заседание в оперативен порядък най-малко един път на два месеца от Областния ръководител, който ръководи заседанието. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите като за всяко заседание се съставя протокол.
VI. Национални органи
Чл.28. Националните органи на ПП „Глас Народен” са:
а) Национално събрание;
б) Изпълнителен съвет;
в) Председател на Партията;
г) Контролен съвет.
Национално събрание
Чл.29.(1) Националното събрание е върховен орган на ПП „Глас Народен”.
(2) Националното събрание се свиква най-малко веднъж на пет години от Изпълнителния съвет по негово решение или по искане на най-малко 1/3 от Общинските организации. Когато искането е отправено от Общинските организации, Изпълнителния съвет трябва да свика Националното събрание в срок до 14 (четиринадесет) дни от датата на депозиране на искането.
(3) Националното събрание се свиква с покана, публикувана в един национален ежедневник, на интернет страницата на Партията и закачена в мястото за обявления в централата на Партията, не по-късно от един месец преди насрочената дата. В поканата се посочват датата, часа, мястото на провеждане и дневния ред на събранието. Невключени в поканата въпроси не могат да бъдат поставяни за разглеждане от Националното събрание.
Чл.30. Националното събрание се състои от делегатите на Общинските организации, избрани от Общинските събрания по процедура и с квота, утвърдени с решение на Изпълнителния съвет, и от следните членове по право: общинските и областните ръководители на Партията; народните представители, евродепутатите министрите и областните управители, членове на Партията; кметовете на общини и председателите на общински съвети, членове на Партията; членовете на Изпълнителния съвет и членовете на Контролния съвет.
Чл.31. Националното събрание:
Изменя и допълва устава;
Взема решения за политиката на партията;
Избира и освобождава Председателя на Партията, членовете на Изпълнителния и на Контролния съвети;
Приема отчетите на Изпълнителния и на Контролния съвети за петгодишен период от дейността на партията.
Взема решенията за саморазпускане, сливане, вливане и разделяне на партията;
Приема процедурни правила за избор на органи на партията;
Отменя решенията на Изпълнителния и Контролния съвети, които противоречат на закона, устава и вътрешните актове, регламентиращи дейността на Партията;
Решава всички други въпроси, които са от неговата компетентност по силата на действащото в Република България законодателство, относимо до организацията и дейността на политическите партии.
Чл.32.(1) Националното събрание на ПП „Глас Народен” е законно, ако на него присъстват повече от половината от всички членове, посочени в чл.30 от настоящия устав. При липса на кворум в начално обявените ден и час, събранието се отлага с един час и се провежда с явилите се членове при обявения дневен ред.
(2) Решенията по чл.31, т.1, т. 5 и т.6 се приемат с мнозинство 2/3 от присъстващите. За приемане на останалите решения е необходимо и достатъчно обикновено мнозинство от присъстващите.
Изпълнителен съвет
Чл.33.(1) Изпълнителният съвет е ръководният орган на Партията, състоящ от 5 члена, които се избират от Националното събрание с мандат 5 (пет) години.
(3) За членове на Изпълнителния съвет могат да бъдат избирани само членове на ПП „Глас Народен”. Член по право на Изпълнителния съвет е Председателят на Партията.
Чл.34. Изпълнителният съвет:
Управлява Партията, като приема решения по всички въпроси, свързани с дейността и изпълнение целите на ПП „Глас Народен”;
Осигурява изпълнението решенията на Националното събрание;
Приема решения за придобиване, отчуждаване и обременяване с вещни тежести на недвижими имоти;
Взема решения за придобиване, управление и разпореждане с движимото имущество на Партията;
Взема решения за осъществяване на издателска и друга разрешена от закона дейност;
Организира събирането, отчитането и разходването на средствата от членския внос, даренията и другите разрешени от закона източници на финансиране на Партията, като определя лицето или лицата, които отговарят за приходите, разходите и счетоводната отчетност на Партията по силата на чл.30 от ЗПП;
Организира и води задължителните регистри, предвидени в ЗПП и устава;
Приема бюджета на Партията и изслушва годишния доклад на Контролния съвет по приходите, разходите, имуществото на партията и изпълнението на бюджета;
Подготвя и внася в Националното събрание за приемане отчет за дейността на Партията;
Свиква заседания на Общинските и Областните събрания, както и Националното събрание;
Взема решения за сътрудничество с и членство в български и чуждестранни партии и/ или неправителствени организации;
Приема правила за финансовата и административната дейност на Партията, и за организиране на предизборни кампании;
Определя предизборната стратегия, парламентарната и местна дейност на ПП „Глас Народен”;
Организира участието на ПП „Глас Народен” в провеждането на избори за всички органи на власт на територията на Република България и за членове на Европейския парламент, и определя членове на Национален предизборен щаб;
Определя кандидатите на ПП „Глас Народен” за народни представители, общински съветници, кметове, евродепутати, президент и вицепрезидент, както и кандидатите за длъжностите, заемани по решение на Народното събрание;
Създава временни и постоянни експертни групи, утвърждава състава им и правилата за дейността им;
Взема решения по въпроси от политически характер, които не са от изключителната компетентност на Националното събрание;
Приема правила за своята работа и разпределение на функциите между своите членове.
Чл.35.(1) Председателят на партията е и Председател на Изпълнителният съвет.
(2) Заседанията на Изпълнителния съвет са редовни, ако на тях присъстват повече от половината от членовете му.
(3) Заседанията се свикват и ръководят от Председателя на Изпълнителния съвет, като за всяко заседание се води и съставя протокол, подписан от присъствалите членове на Изпълнителния съвет, а при неприсъствено заседание– само от Председателя на Изпълнителния съвет. Изпълнителният съвет се свиква на заседание най-малко веднъж на три месеца чрез покана, съдържаща датата, часа, мястото и дневния ред на заседанието. Поканата се връчва на членовете на Изпълнителния съвет поне 7 (седем) дни преди датата на заседанието, ако самата дата не е определена от предходно заседание.
(4) Допуска се провеждане на неприсъствени заседания на Изпълнителния съвет, които са разгласени по правилата на предходната алинея.
(5) Решенията на Изпълнителния съвет се приемат с мнозинство повече от половината от всички членове. При неприсъствено заседание, всеки член депозира своето становище и начина на гласуване по точките от дневния ред до Председателя на Изпълнителния съвет най-късно до началния час на заседанието.
Председател на Партията
Чл.36. Председателят на ПП „Глас Народен” се избира от Националното събрание с обикновено мнозинство от присъстващите и с мандат от 5 (пет) години.
Чл.37. Председателят на ПП „Глас Народен” самостоятелно представлява Партията.
Чл. 38. Председателят на партията:
– свиква и ръководи заседанията на Изпълнителния съвет;
– открива, ръководи и закрива заседанията на Националното събрание;
– пази партийния печат;
– сключва трудовите договори и решава въпросите, свързани с трудово-правните отношения;
– организира и осъществява международните връзки на партията;
– организира деловодството и партийната канцелария и осигурява достъп до архива на членове на партията.
– прави предложение за избор на членове на Изпълнителния съвет и Контролния съвет;
– организира изпълнението на решенията на националните органи на партията;
-организира и ръководи цялостната текуща дейност на партията.
Контролен съвет
Чл.39.(1) Контролният съвет е контролен орган на ПП „Глас Народен”.
(2) Контролният съвет се състои от 4 члена, които се избират от Националното събрание с мандат 5 (пет) години и за не повече от два мандата.
(3) За членове на Контролния съвет могат да бъдат избирани само членове на ПП „Глас Народен”. Не могат да бъдат членове на Контролния съвет лица, които са съпруг(а), роднина по права линия- без ограничения, по съребрена линия- до четвърта степен, или по сватовство- до втора степен включително, помежду си или с някой от членовете на Изпълнителния, Общински или Областен съвет на Партията.
(4) Членовете на Контролния съвет избират от своя състав Председател, който ръководи заседанията на Съвета и може да участва с право на съвещателен глас в работата на Изпълнителния съвет, ако бъде поканен или при разглеждане на въпроси, предоставени в правомощията на Контролния съвет.
Чл.40. Контролният съвет:
Следи за спазването на Устава, правилниците и вътрешните документи на Партията;
Следи за изпълнението на решенията на Националното събрание и Изпълнителния съвет на Партията;
Годишно проверява приходите и разходите, както и състоянието на имуществото на Партията и изготвя доклад;
Контролира дейността на лицето или лицата по чл.30 от ЗПП;
Контролира изпълнението на бюджета и стопанските дейности на Партията и изготвя доклад;
Контролира воденето на регистрите и деловодната работа на партийните органи;
Разглежда и се произнася по вътрешнопартийни спорове, жалби и нарушения;
Подготвя и внася в Националното събрание съвет отчет за своята дейност.
Чл.41.(1) Контролният съвет провежда своите заседания на три месеца и ако присъстват минимум 2/3 от неговите членове.
(2) По отношение на свикването и провеждането на заседанията, съответно приложение намират правилата, касаещи Изпълнителния съвет.
(3) Контролният съвет приема решенията си с мнозинство повече от половината от всички членове.
VII. Финансиране на дейността
Чл.42.(1) Дейността на ПП „Глас Народен” се финансира от собствени приходи и от държавна субсидия.
(2) Собствените приходи на ПП „Глас Народен” са приходите от:
(а) членски внос;
(б) собствени недвижими имоти;
(в) дарения и завещания от физически лица;
(г) лихви по парични депозити в банки и доходи от ценни книжа, доколкото това не противоречи на разпоредбите на ЗПП;
(д) издателска дейност, авторски права и ползване на интелектуална собственост, както и от продажба и разпространение на печатни, аудио- и аудиовизуални материали с партийно- пропагандно съдържание.
(3) ПП „Глас Народен” може да ползва заеми от банки в размер до две трети от отчетените в Сметната палата приходи (държавна субсидия и приходи по смисъла на ал.1, букви „а”, „б”, „г” и „д”) за предходната календарна година.
(4) Непаричните приходи по ал.2 от настоящия член се оценяват по справедлива пазарна цена, съгласно Закона за счетоводството.
Чл.43. Държавната субсидия за ПП „Глас Народен” се ползва, усвоява и разходва, съгласно действащото българско законодателство.
Чл.44.(1) Размерът на годишния членски внос се определя на 12 (дванадесет) лева, платим еднократно и до 31 март на съответната година.
(2) Членският внос за първата календарна година се определя пропорционално на месеците от вписване на Партията в регистъра на Софийски Градски Съд до края на календарната година.
VIII. Прекратяване
Чл.45.(1) ПП „Глас Народен” се прекратява въз основа на:
решение за сливане или вливане в друга партия;
решение за разделяне на две и повече партии;
решение за саморазпускане;
влязло в сила решение на Конституционния съд, с което Партията е обявена за противоконституционна;
разпускане с решение на Софийски градски съд.
(2) Основанията, процедурата и последиците от прекратяването се уреждат от действащото на територията на Република България законодателство.
ІX. Общи разпоредби
Чл.46.(1) Всеки член на събрание или колективен орган има право на един глас.
(2) При избор на членове на колективни органи, за избрани се считат кандидатите, получилите най-много гласове. Ако повече кандидати получат равен брой гласове, измежду тях се провежда балотаж.
(3) При избор на Председател, за избран се счита кандидатът получил повече от половината от гласувалите. Ако никой от кандидатите не е събрал гласове повече от половината от гласувалите, между двамата кандидати, събрали най- голям брой гласове, се провежда балотаж.
(4) Гласуването е явно. По решение на съответното събрание, може да се премине към тайно гласуване.
Чл.47.(1) Правомощията на всеки член на Общински, Областен, Изпълнителен или Контролен съвет могат да бъдат прекратени преди изтичане на мандата, за който е избран:
(а) при подаване на оставка;
(б) при смърт или поставяне под запрещение;
(в) при освобождаване по решение на органа, избрал съответния член, в случаи на несправяне с работата, злоупотреба с партийно положение, нелоялност към Партията или неизпълнение решенията на органите на партията.
(2) Прекратяването на правомощията по букви „а” и „в” на предходната алинея, поражда действието си от датата на приемане на оставката или вземане на решението от компетентния орган.
(3) При прекратяване правомощията на член на Общински съвет, Областен съвет, Изпълнителен съвет и Контролен съвет, нов член се избира за срок до края на текущия мандат.
Чл.48. Учредителното събрание на ПП „Глас Народен” приема всички решения, които са от компетентността на Националното събрание.
Чл.49. Финансовата година съвпада с календарната, като ПП „Глас Народен” води счетоводство и съставя отчети, в съответствие с правилата на Закона за счетоводството и ЗПП.
Чл.50. За всички неуредени изрично в този Устав въпроси се прилагат разпоредбите на действащото българско законодателство.
Настоящият устав е приет единодушно от учредителите на Политическа партия „Глас Народен” на 11. 11. 2012 г.
Председател на ПП „Глас Народен”
(Светослав Витков)