ПП Глас Народен: Забрана на социологическите проучвания 30 дни преди изборите!
- От: кой
- Качено в: Медия, Новини, Прессъобщения
- Етикети
Платени социологически проучвания или как парите определят “предварителните нагласи”. Ето основните частни изследователски компании, които се занимават със социологически изследвания:
“Медиана” ООД, регистрирана 1994 г. с управител: Кольо Петров Колев.
Парадоксът при социологическите изследвания преди политически избори е, че частни компании изследват обществени нагласи, за които получават възнаграждение от частен поръчител, а резултатите от тези изследвания се разпространяват от частните медии в публичния сектор като достоверни?! WTF???
Колко могат да бъдат достоверни, след като частните социологически агенции зависят пряко от печалбата, а не от достоверността на изследването.
И основният въпрос:
Ще повтори ли поръчител на социологическо изследване, ако не е доволен от резултата и колко време ще просъществува агенция без печалба, ако резултатите не задоволяват интересите на клиента?
А клиентите са предимно политически партии и рядко частни медии. Както и клиент – политическа партия, но обявена от агенциите като поръчка от частна медия.
Само за информация: На последните избори, гласувалите за партии под 1 % са над 4 % от действителните гласове, а за настоящите избори социологическите изследвания дават 2 % за “други”!
Излишно е да коментираме реалните изборни резултати и тези на социологическите изследвания преди вота.
Те бързо се забравят!
Изводът е, че на частни компании, изследващи политически нагласи за вот в публичния сектор, резултатите зависят пряко от интересите на поръчителя. Затова и на тези социологическите изследвания трябва да се гледа като на платена публикация в политическа кампания.
Който плаща, той поръчва социологическата музика!
ПП Глас Народен е за забрана на социологически проучвания, свързани с политически нагласи, по време на 30-дневната политическа кампания преди избори. В останалото време трябва задължително да се упоменава поръчителят на социологическото изследване, свързано с политически нагласи на обществения вот.